🎥 „მსუბუქი ნარკოტიკები“- რა საფრთხეს უქმნის ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებები ადამიანის ფსიქიკასა და ჯანმრთელობას? - ფსიქიატრის განმარტება
რა საფრთხეს უქმნის ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებები ადამიანის ფსიქიკასა და ჯანმრთელობას? როგორ იმოქმედებს ნარკოპოლიტიკის გამკაცრება პრობლემის მოგვარებაზე? - აღნიშნულ საკითხზე გადაცემაში „შაბათ-კვირის დილა“, ფსიქიატრმა ნინო მენაღარიშვილმა ისაუბრა:
„მსუბუქი ნარკოტიკი - ასეთი მცნება არ არსებობს. დამოკიდებულებას იწვევს ყველანაირი ნარკოტიკი და არამარტო. გართულებები ყველანაირ ნარკოტიკულ ნივთიერებას ახასიათებს. ის მცნება, რომ კანაფი არის მსუბუქი ნარკოტიკი, ალბათ იქიდან გამომდინარე ამბობენ რომ მსუბუქად იყენებენ. იწევა როგორც სიგარეტი და ასოცირდება მოდუნებასთან, ყველა ნარკოტიკი ასეა ძალიან მძიმე დამოკიდებულებას იწვევს. ამიტომ არ არსებობს მსუბუქი და მძიმე. კლუბური ნარკოტიკი არ არის მსუბუქი როგორც ამბობენ. თუმცა შედარებით მძიმე ნარკოტიკს ეძახიან ისეთებს, რომლებიც სწრაფად იწვევს დამოკიდებულებას სხვა ნარკოტიკებთან შედარებით. მსუბუქ ნარკოტიკზე დამოკიდებულება ყველაზე ძნელად მოსახსნელია“, - აღნიშნა ნინო მენაღარიშვილმა.
⭕„ჩემი მეგობრები ეძებენ სახლს...“ - გია სურამელაშვილი საცხოვრებელ ადგილს იცვლის?
⭕„თავი მეომრულ პოზიციაში მომწონს...“ - რატომ დადის მუზარადით გიორგი გილიგაშვილი?
⭕„თვითმარქვია ეზოტერიკოსებიდან გაიცხრილება და დარჩებიან ისინი, ვინც მართლა ფლობენ განსაკუთრებულ უნარებს...“ - ხათუნა ნოელის ასტროპროგნოზი